• 5. 12. 2023

Vaše auto vás potrebuje: 5 rád pre správnu údržbu vozidla v zime

Zima je v plnom prúde! Toto čarovné obdobie roka so sebou prináša nie len radosť z vianočných sviatkov, ale aj náročné podmienky pre naše vozidlá. Ako sa však postarať o svojho verného spoločníka v týchto krutých podmienkach? Máme pre vás 5 praktických rád, ktoré vám umožnia prekonať zimné výzvy a užívať si bezpečnú a pohodlnú jazdu.


Pozor na nepriateľa všetkých áut

Zasnežené cesty a zľadovatený povrch neohrozuje len vás a vašu bezpečnosť, ale aj vaše auto. Pre vyššiu bezpečnosť a pohodlnosť na cestách sa využívajú rôzne chemikálie, alebo najčastejšie posypová soľ. Tá vďaka svojej schopnosti dokáže znížiť bod tuhnutia vody a tým rozpúšťa ľad aj sneh. Je výborným pomocníkom pri námrazách, avšak s vašim autom dokáže narobiť poriadne šarapaty. Dostane sa na karosériu, prilepí sa na podvozok alebo na brzdové panely a hrozí vznik hrdze.

Zabrániť jej vzniku môžete pravidelným opláchnutím podvozku vášho auta tlakovou vodou. Jednoduchou údržbou sa tak tomuto nevítanému hosťovi vyhneme.

Lak - váš ochranný štít pred nebezpečnými nástrahami

Posypová soľ je vinníkom nie len za možný vznik korózie, ale aj za poškodenie laku vášho auta. Soľ a iné nečistoty môžu urýchliť opotrebovanie laku, a preto sa často stáva že na jar už vaše auto nemusí mať taký silný lesk ako pred zimou.

Prevenciou pred poškodením laku je jednoznačne použitie vosku. Aplikovaním vosku ochránite lak pred soľou a inými nečistotami a dlhšie si udrží pekný vzhľad. Dobrá rada nad zlato - snažte sa auto voskovať nie len v zimných mesiacoch, ale počas celého roka. Karoséria sa vám poďakuje a výsledkom bude vždy krásny, čistý lak.

Mokro na cestách, sucho pod nohami

Látkové rohože vymeňte v zime za tie gumené. Prečo? Dôvodov je hneď niekoľko. Akonáhle vstúpite do auta so zasneženými, mokrými topánkami, gumené rohože efektívne zachytia vodu, minimalizujú vlhkosť v aute a predchádzajú vytváraniu ľadu na podlahe. Takéto rohože sa ľahšie udržujú čisté - stačí ich opláchnuť čistou vodou a sú pripravené na ďalšie používanie.

Pozor na tlak (aj na ten váš)

V zimnom období, keď teploty klesajú je potrebné dávať pozor na tlak. Nie len na ten svoj, ale hlavne na ten v pneumatikách. Prečo by ste mali venovať pozornosť tlaku v pneumatikách práve v tomto období? Správny tlak zvyšuje ovládateľnosť vozidla a zlepšuje priľnavosť na klzkom povrchu. Prispieva k rovnomernému opotrebovaniu pneumatík, čím predlžuje ich životnosť a minimalizuje nutnosť častých výmen. Nezabudnite ho teda pravidelne kontrolovať a udržiavať na optimálnej úrovni vhodnej pre vaše vozidlo.

Aj auto potrebuje rannú rozcvičku

Myslite na to, že vášmu autu trvá dlhšie, kým sa zohreje a je pripravené na cestu. Nechoďte na neho zhurta a prvých pár kilometrov mu doprajte pomalšiu jazdu. Až po cca 15 minútach je auto pripravené ísť na plné obrátky. Doprajte mu teda tento čas na plynulý rozbeh. Ak máte elektromobil, dobre pre vás. Tento krok môžete vynechať. Vodiči elektro vozidiel by si však mali dať pozor pri snežných kalamitách a kolónach a mať vždy svoje auto dostatočne nabité.

 

V zime vás vaše auto potrebuje viac ako kedykoľvek predtým. Myslite na neho! Dodržiavaním týchto rád minimalizujete riziko porúch a zabezpečíte, že vaše auto bude v zimných mesiacoch v optimálnom stave. Nezabudnite, bezpečnosť na cestách je na prvom mieste! Poďakovať nám môžete neskôr. ;)