• 17. 4. 2024

5 tipov, ako pripraviť vaše auto na jar

Počas zimy na vaše auto vplývajú rôzne nepriaznivé faktory, ktoré môžu ovplyvniť jeho stav a výkonnosť. Od soli a špiny na cestách, cez mrazivé teploty, ktoré ovplyvňujú rôzne komponenty vozidla, až po vysokú vlhkosť, ktorá môže spôsobiť koróziu karosérie.

Preto je jar ideálnym obdobím na to, aby ste sa postarali o svoje auto a pripravili ho na nadchádzajúcu sezónu. Zabezpečíte mu tak bezproblémový chod a dlhú životnosť.

Správny čas na výmenu pneumatík

Jedným z najdôležitejších aspektov jarnej prípravy vášho auta je výmena pneumatík. Používanie letných pneumatík síce nie je povinné, no určite je odporúčané. Ak denné priemerné teploty prekročia 7 stupňov, je ten správny čas na výmenu pneumatík. 

Letné pneumatiky sú navrhnuté pre vyššie teploty a suchšie poveternostné podmienky, čo zabezpečuje lepšiu priľnavosť a bezpečnejšiu jazdu. Nezabudnite tiež skontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách, pretože jeho správne nastavenie zvyšuje efektivitu a životnosť pneumatík. Starosti s prezúvaním a uskladnením pneumatík vám dokáže vyriešiť operatívny lízing, ktorý tieto úkony obsahuje priamo v mesačnej splátke.

Čistota, pol života - platí aj pre vaše auto

Hoci to voľným okom možno nevidíte, po zime môže byť vaše vozidlo pokryté soľou a inými nečistotami, ktoré spôsobujú koróziu a iné škody na podvozku a tiež na laku vozidla. Dôkladné jarné upratovanie si preto zaslúži aj vaše auto. Zastavte sa v samoobslužných umývacích boxoch alebo vášmu autu doprajte skutočne poriadny wellness v ručnej umyvárke. 

Aplikácia vosku alebo špeciálneho ochranného náteru vám zabezpečí dlhšiu životnosť vášho laku, bez korózie. Okrem toho vám vosk poslúži aj v letnom období, kedy bude povrch chrániť pred hmyzom a vtáčím trusom.

Podvozok si tiež zaslúži vašu pozornosť

Posypová soľ si nájde cestu ku každému kúsku vášho auta. Preto je dôležité venovať špeciálnu pozornosť aj podvozku, výfuku a brzdovému systému. Tieto časti auta počas zimy trpia najviac, pretože prichádzajú do priameho kontaktu s posypom a sú vystavované vysokému vlhku. 

Okrem dôkladného očistenia podvozku si v servise nechajte skontrolovať aj geometriu. Tá môže byť po zimných mesiacoch odchýlená od normy, čo má vplyv na jazdné vlastnosti auta a aj životnosť pneumatík. K zmenách na geometrii dochádza vplyvom jazdy po neupravených zimných vozovkách a výtlkoch.

Dôležitou súčasťou vašej kontroly by mal byť aj brzdový systém. Okrem posypovej soli sa na niektorých cestách používa aj posypový štrk. Drobné kamienky z neho si nájdu svoju cestu ako sa dostať medzi brzdové kotúče a doštičky a môžu spôsobiť mechanické poškodenie. V prípade bŕzd to môže mať nepríjemné následky.

Výška nákladov za servisné úkony sa niekedy môže vyšplhať naozaj vysoko. Do ceny splátky pri operatívnom lízingu sme preto zahrnuli aj bežné servisné úkony a vy môžete ušetrené financie využiť na to, čo práve potrebujete. 

Dokonalý výhľad

Práve ten vám zabezpečí čisté čelné sklo. Jar je správny čas na to aby ste vymenili kvapalinu do ostrekovačov zo zimnej na letnú. Určite ich však nemiešajte dokopy. Zimnú zmes najskôr spotrebujte, a potom dolejte letnú. Zimná zmes môže vo vyšších horúčavách zanechávať na skle biely povlak, ktorý vám spôsobí horšiu viditeľnosť. Preto je jej výmena v tomto období skutočne dôležitá.

Okrem toho je po zime dôležité skontrolovať stav vašich stieračov. Gumičky na stieračoch dostávajú počas mrazivých zimných dní zabrať a v dôsledku toho môžu zostať príliš tuhé. Dokonca môžu spôsobiť až poškodenie čelného skla. Ich kontrolou a výmenou si zabezpečíte bezpečný a dokonalý výhľad. 

Aj napriek vašej snahe o bezpečnú jazdu sa na cestách môže stať čokoľvek. U nás na to myslíme, a preto je súčasťou každého financovania aj povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Aby vás na cestách nič nezaskočilo.

Klimatizácia - pomocník v horúcich dňoch

Aj keď sa klimatizácia často nepoužíva počas zimných mesiacov, je dôležité skontrolovať jej stav a vykonať potrebnú údržbu pred príchodom teplých dní. Pravidelná údržba klimatizácie zahŕňa jej čistenie, kontrolu stavu chladiva, filtrov a ventilátorov. Táto údržba môže zabezpečiť optimálnu účinnosť klimatizácie a zabraňuje nepríjemným prekvapeniam v horúce dni.

Pripraviť svoje vozidlo na jar nie je len o zlepšení vzhľadu, ale predovšetkým o zabezpečení vašej bezpečnosti na cestách a dlhšej životnosti vášho automobilu. Dodržiavaním týchto tipov môžete mať istotu, že vaše vozidlo bude pripravené na všetky výzvy, ktoré prinesie jar.