• 19. 6. 2023

4 tipy, na čo myslieť pri kúpe jazdeného vozidla po operatívnom lízingu

Rozhodli ste sa pre kúpu auta a vaša voľba padla na ojazdené vozidlo, ktoré niekto pred vami využíval cez operatívny lízing. Môžu sa však dostaviť obavy z toho, ako sa predchádzajúci „majiteľ” o auto staral. Predsa len, nepatrilo jemu, ale lízingovke.

Pokiaľ bolo auto financované na lízing cez nás, môžete sa spoľahnúť, že je ako nové a máme k nemu evidované všetko, čo vás bude zaujímať. Pri preberaní auta po ukončení zmluvy si ho precízne skontrolujeme a všímame si každý detail.

Všetky tieto naše skúsenosti sme teraz spísali na jedno miesto, aby vaša kúpa dopadla na jednotku a vy ste si vybrali správne. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pri kúpe auta pomôžu. A nielen pri tejto, použiť ich môžete aj spolu s našim financovaním pre jazdené vozidlá pri kúpe akéhokoľvek jazdeného vozidla.

Posvieťte si na interiér a exteriér auta

Na to, aby ste videli, či je interiér a aj exteriér v poriadku a podľa vašich predstáv, nemusíte byť ani odborníkmi. Už pri prvom otvorení dverí a nazretí do auta uvidíte, či je interiér v stave, ktorý zodpovedá počtu najazdených kilometrov, ktoré predávajúci uvádza. Bežné opotrebenie je pri používanom aute v poriadku. Rovnako to platí aj pre exteriér. Drobné škrabance a malé poškodenia, ktoré vznikli nárazmi kamienkov, sú jednoducho niečo, s čím pri kúpe jazdenky musíte počítať. Auto už má niečo za sebou a nie je možné, aby vyzeralo ako práve vytiahnuté z linky.

Čo však určite neakceptujte? Pokiaľ nazriete do interiéru a sedadlá sú znečistené, chýba čalúnenie, prípadne sú poškodené bezpečnostné pásy, od takejto kúpy dajte radšej ruky preč. Už na prvý pohľad je to signál, že o vozidlo nebolo starané tak, ako si zaslúžilo a mohlo by vás čakať viac nepríjemných prekvapení. Toto sa vám však u našich certifikovaných predajcov nestane.

Otestujte si ho!

Proces kúpy auta zahŕňa aj testovaciu jazdu, počas ktorej môžete najjednoduchšie odhaliť prípadné chyby, ktoré sa týkajú technickej stránky vozidla. Testovaciu jazdu by ste mali absolvovať v čase, kedy je motor studený, pretože vtedy sa najlepšie prejaví to, čo vás zaujíma. Pri studenom štarte sa chyba motora prejaví hneď a vy tak budete už na začiatku vedieť, či je auto pre vás to pravé. Naštartovanie by malo prebehnúť hladko, bez škrípania, pískania alebo vibrácii.

Počas testovacej jazdy vystriedajte rôzne cesty a sledujte, ako sa auto správa v zákrutách a na nerovnostiach na ceste. Vypnite rádio a započúvajte sa do zvuku motora, či z neho nevychádzajú zvláštne zvuky, všímajte si, či sa neprejavuje trasenie na volante a sledujte ako počas jazdy pracuje náprava. Pri brzdení sa sústreďte na to, či auto neťahá do strany alebo či nepočujete trecie zvuky. To by bolo znakom toho, že nie sú úplne v poriadku a určite vás bude čakať ich výmena.

Bez elektroniky to nejde

Ešte než z auta po testovacej jazde vystúpite, overte si, či fungujú všetky elektronické prvky v interiéri. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako banalita, no v prípade, že to zistíte až po kúpe a nazbiera sa toho viac, výmena alebo oprava elektromotočekov, ktoré to majú na starosti, môže byť tiež nákladná položka.

Otestujte si všetky tlačidlá na otvorenie a zatvorenie okien. Dôležité je vyskúšať naozaj všetky. To, že bude fungovať jedno totiž neznamená, že to tak bude aj v prípade ostatných. Preverte si aj funkčnosť elektricky ovládaných sedadiel, ak nimi auto disponuje. Myslite na to, že v novších autách je elektroniky viac než dosť. Preto otestujte všetko, čo s ňou súvisí naozaj dôsledne.

Spoľahnite sa na odborníkov

Ak si na tieto tipy spomeniete pri najbližšej kúpe auta, môžu vám ušetriť peniaze a aj čas. Vďaka nim budete vedieť na čo sa sústrediť a dokážete minimalizovať riziká, ktoré by mali dopad na váš rozpočet.

Ak si ale chcete kúpu jazdeného vozidla po operatívnom lízingu uľahčiť a vybrať si správne, spoľahnite sa na odborníkov, ktorí auto preveria vopred za vás a my vám ho pomôžeme financovať. Ak je vašim vybraným autom niektorý z modelov Škoda, určite si vyberiete v programe Škoda Plus.

S programom Škoda Plus sa môžete spoľahnúť, že nekupujete mačku vo vreci. Všetky autá označené týmto programom spĺňajú prísne kritériá kvality a prešli dôkladnými prehliadkami. Pre vás sú zárukou, že vaše vysnívané auto si budete užívať spokojne, dlho a bez obáv z jeho pôvodu.