• 28. 11. 2023

Kúpa nového auta : 6 rád pre šikovné rozhodnutie

Nákup nového auta je vzrušujúcim míľnikom v našich životoch Nové auto nám okrem nezávislosti a slobody so sebou prináša aj dôležitý finančný záväzok. Ukážeme vám ako byť pri kúpe auta opatrný a vybrať si vozidlo, ktoré spĺňa vaše potreby a zároveň si udržali financie pod kontrolou. Čítajte ďalej a dozviete sa ďalšie zaujímavé tipy, aby bola kúpa vášho nového auta tým najlepším zážitkom.

Finančná stratégia

Predtým, než začnete hľadať správne auto, stanovte si jasný rozpočet. Zvážte, koľko peňazí ste pripravení investovať do svojho auta alebo aký typ financovania plánujete použiť. Nezabudnite zahrnúť náklady na palivo, sezónne pneumatiky či pravidelný autoservis.
 

Nezanedbajte ani poistenie auta, ktoré je dôležitým krokom pri vlastníctve a prevádzke vozidla. Poskytuje finančnú ochranu v prípade nehody, krádeže alebo iných nepredvídateľných udalostí, ktoré môžu postihnúť váš automobil. Vo VWFS máte dokonca poistenie zahrnuté v mesačnej splátke. Cena poistenia závisí aj od typu auta a jeho výkonnosti. Počítajte s tým, že čím výkonnejšie auto si zakúpite, tým bude aj vyššia cena poistenia.

Auto na mieru

Určte si, aké veľké auto potrebujete. Toto rozhodnutie závisí od vašich osobných potrieb a preferencií. Potrebujete väčšie auto pre rodinné výlety, aby ste pohodlne prepravili celú rodinu, alebo vám postačí menšie, ekonomickejšie auto pre každodenné jazdenie do práce?
 
Najmä mladí vodiči by si mali zvoliť auto, ktoré sa ľahko ovláda. Je dôležité aby sa jednoducho riadilo nielen v meste ale aj na diaľnici. V tomto kroku sa rozhodnite aj podľa toho, na čo budete auto využívať. Budete auto používať len na rýchlu prepravu po meste alebo vo vašom aute budete prevážať veľa ťažkých vecí a jazdiť prevažne po diaľniciach?

Bezpečnosť na prvom mieste

Myslite na svoju bezpečnosť a overte si, aké výsledky má vaše vybraté vozidlo v bezpečnostných testoch NCAP. Vaša bezpečnosť je najdôležitejšia a ak za volant sadáte po prvýkrát, riziko nehody je vyššie. Pri výbere modelu vám pomôže aj povesť auta v oblasti spoľahlivosti. Povedzme si na rovinu, nikto nechce investovať peniaze do servisu auta hneď po jeho zakúpení.
 

Ak plánujete kúpiť auto z druhej ruky, skontrolujte jeho históriu. Zistite, či vozidlo nebolo v minulosti vážne poškodené alebo zapletené do nehôd.
 

Existuje viacero typov áut od SUV cez dodávky až po športové vozidlá. Každé z nich je vhodné na iný typ vozenia, preto si dobre premyslite, čo od auta očakávate.

Pred kúpou sadnite za volant

Pred kúpou auta využite možnosť testovacej jazdy vozidla. Na vlastné oči uvidíte, aká je skutočná spotreba vozidla v reálnych podmienkach a či sa vám zážitok z jazdy páči. Počas testovacej jazdy sledujte, ako auto reaguje na rôzne podmienky a ako efektívne využíva palivo. Toto vám pomôže získať lepší pohľad na skutočnú spotrebu vozidla a môže vám pomôcť rozhodnúť sa pre vozidlo, ktoré bude šetrné s palivom a zároveň vám bude pripadať pohodlné a príjemné na jazdu.

Šetrné auto pre vašu peňaženku

Ak ste mladý vodič, každé euro sa vám zíde. Je len plus, ak bude mať vaše nové vozidlo dobrú spotrebu. Niektoré autá vás totiž môžu vyjsť na spotrebe o stovky eur mesačne viac.
 

Znížiť spotrebu paliva a ušetriť si tak pár eur môžete aj vy. Snažte sa jazdiť šetrne a ekonomicky. Dodržiavajte povolenú rýchlosť a vyhnite sa zbytočným zrýchleniam, brzdeniam a udržujte správny tlak vo vašich pneumatikách.

Vozidlo pre dnešok aj zajtrajšok

Pri nákupe auta nezabudnite na jeho dlhodobé využitie. Auto si väčšinou kupujete na dlhšie obdobie, a preto je dôležité zvážiť, či sa vaše potreby alebo životná situácia nezmenia v priebehu niekoľkých rokov. Napríklad, dnes možno potrebujete auto na dennú dochádzku do mesta, ale ak plánujete rozšírenie rodiny, zíde sa vám väčšie vozidlo. Výbornou voľbou je operatívny leasing, pri ktorom si vozidlo môžete ,,prenajať” na minimum dva roky, a potom ho jednoducho vymeníte za nové. Vždy teda budete mať auto, ktoré vyhovuje vašim potrebám.
 

Nezabudnite na to, že ak plánujete auto o niekoľko rokov predať, jeho hodnota môže časom výrazne klesnúť, čo bude mať vplyv aj na vaše financie. Preto je dôležité vybrať vozidlo, ktoré si udrží svoju hodnotu na trhu. Pred nákupom zvážte, ako sa očakávaná hodnota auta bude vyvíjať v budúcnosti a či ide o dlhodobo udržateľnú investíciu.
 

Nákup prvého auta je vzrušujúcim dobrodružstvom a je dôležité byť dobre pripravený a robiť premyslené rozhodnutia. Dodržiavanie týchto krokov vám pomôže nájsť auto, ktoré bude spĺňať všetky vaše potreby a bude v súlade s vašim rozpočtom. Radi vám s výberom a financovaním nového auta pomôžeme.