• 21. 9. 2023

Zmeny v evidencii vozidiel - Čo nám priniesli?

Už 01. 01. 2023 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Tá so sebou priniesla celkom výrazné zmeny v evidencii vozidiel. Od zavedenia do praxe ubehlo niekoľko mesiacov a tak sme sa aj my pozreli na to, čo nám táto zmena priniesla a či nám našu prácu skomplikovala alebo naopak, zjednodušila.

Ako to je teda s evidenčnými číslami vozidiel, elektronickým prepisom auta, či s výpočtom poplatku za prihlásenie auta? Pripravili sme si pre vás jednoduchý prehľad, v ktorom nájdete všetko na jednom mieste.

EČV na veky vekov

Udeľovanie tabuliek s evidenčným číslom vozidla prešlo zásadnou zmenou. Tie sú po novom naviazané priamo na konkrétne vozidlo a nie majiteľa auta. Rovnaká tabuľka teda môže zostať na aute až do konca jeho života bez ohľadu na to, koľkých majiteľov vystrieda. Ak si teda kúpite auto a pôvodný majiteľ na svojich EČV nelipne, ušetríte za vystavenie tabuliek. Zostanú vám totiž tie, ktoré už autu pridelené boli. A to sa oplatí.

Rovnako však môžu tabuľky s EČV zostať pôvodnému majiteľovi, ktorý si ju dá na svoje nové auto. Je to výhoda hlavne pre tých ľudí, čo si priplatili  a majú na nich špeciálne vybrané znaky. Ak si budú chcieť tabuľku ponechať aj po predaji svojho starého auta a dať si ju na svoje nové, musia o to požiadať najneskôr do jedného roka od prepisu starého auta.

Toto sme sa rozhodli využiť aj my, a preto firemné vozidlá našich zamestnancov na cestách ľahko rozpoznáte. Nechali sme im prideliť špeciálne EČV, z ktorých je hneď jasné, že ide o nás. Keď budete najbližšie cestovať a uvidíte auto s EČV v tvare VWFS001, VWFS002 a podobnú v tomto tvare, určite v ňom sedí jeden z našich kolegov. Pri prípadnej zmene auta ich, po schválení dopravným inšpektorátom, len prehodíme na nové auto.

Prečo vnímame možnosť ponechať si pôvodné EČV ako veľkú výhodu? Na evidenčné číslo vozidla sa viažu zakúpené diaľničné známky. Tým, že si pôvodné EČV ponecháte, známka vám platí naďalej a vy ju nemusíte v priebehu roka viac riešiť. Teda, do doby, kým neskončí jej platnosť.

Rovnako sme tak potešili našich kolegov, ktorí bývajú v oblastiach, kde je zavedená parkovacia politika a parkovanie sa vzťahuje na konkrétne EČV. Tá im ostáva aj po výmene auta a môžu sa tak spoľahnúť, že okrem papierovačiek sa vyhnú aj dlhému hľadaniu voľného parkovacieho miesta.

A v neposlednom rade áno, je to je pre nás aj forma reklamy.

Elektronický prepis vozidla? Hovoríme jednoznačné áno

Pamätáte si nekonečné rady a hodiny strávené na dopravnom inšpektoráte? My áno. Preto veľmi vítame možnosť evidencie vozidla elektronicky. Tento spôsob šetrí čas a je efektívny. Navyše môžete ušetriť aj na správnych poplatkoch, ktoré pri elektronických podaniach vychádzajú aj o polovicu lacnejšie, maximálne tak viete ušetriť až 70 €.

K získaniu tejto zľavy je nutné vykonať prepis vozidla cez portál www.slovensko.sk. Potrebujete k tomu počítač s prístupom na internet, nainštalované potrebné programy, občiansky preukaz s aktivovaným čipom, BOK kód na prihlásenie, KEP PIN na podpísanie dokumentov cez web, čítačku kariet, aktivovaný kvalifikovaný elektronický podpis, aktívnu elektronickú schránku, malý technický preukaz a potvrdenie o PZP.

Takýto prepis vozidla je možný za predpokladu, že je držiteľ vozidla zhodný s majiteľom. Kupujúci musí auto odhlásiť do 30 dní od zmeny vlastníka a nový majiteľ má povinnosť prihlásiť ho do 30 dní.

Uznávame, že vybaviť si všetko potrebné k prepisu auta elektronicky zaberie nejaký čas. Určite však kratší ako čas, ktorý sa bežne trávil na dopravných inšpektorátoch kedysi. Vozidlo si prepíšete z pohodlia domova, bez zbytočného stresu.

Zjednodušený výpočet výšky poplatku

Od 1. 7. 2023 vstúpil do platnosti aj nový výpočet pre výšku registračného poplatku. Výpočet sa tak značne zjednodušil, čo poteší nejedného z nás. Ďalšou prínosnou zmenou je, že sa znížil počet výkonových kategórií motorov a sumy za prihlásenie vozidla sú pre nás motoristov o niečo priaznivejšie. Upravili sa aj už zavedené ekologické koeficienty áut a zjednotili sa pre naftové a benzínové motory.

Zrušil sa tak pôvodný výpočet, ktorý sa počítal ako sadzba poplatku podľa výkonu motora x zostatková hodnota vozidla. Po novom sa poplatok vypočíta ako sadzba poplatku podľa výkonu motora x ekologický koeficient vozidla.

Chcete ušetriť ešte viac? Siahnite po elektromobile, pri ktorých je registračný poplatok naďalej vo výške len 33 €. V prípade, že si vyberiete auto s pohonom CNG, LPG alebo s pohonom mild hybrid, výpočet správneho poplatku bude rovnaký ako pri vozidlách s benzínovým, či naftovým motorom.

Sú to pozitívne zmeny?

Za nás jednoznačne áno. Ušetria nám veľa času, ktorý by sme inak strávili na dopravných inšpektorátoch a vybavovaním ďalších administratívnych úkonov, ktoré súvisia so zmenou EČV.

A ak vám aj napriek tomu príde, že je okolo toho veľa vybavovania, nechajte kúpu nového auta a veci s ňou spojené na nás a vyberte si financovanie na operatívny lízing. Sme v tom predsa odborníci.